Moje nawyki

Moje nawyki

Każdy z nas wykonuje wiele małych czynności, z których praktycznie nie zdaje sobie sprawy. Dzieją się niejako automatycznie, bez naszego świadomego udziału. Bardzo dobrze, bo gdybyśmy musieli myśleć o tych wszystkich czynnościach w każdej sekundzie życia, byłoby wyjątkowo trudne i nieznośne, a nawet niemożliwe.

Zastanawiałaś się kiedyś, co robisz bezpośrednio po przebudzeniu? Niektórzy dzień rozpoczną od mycia zębów, inni od toalety, a jeszcze inni od otworzenia okna czy pościelenia łóżka. Każdy z nas jest inny i każdy będzie postępował nieco inaczej. Jednak większość z nas ma swoje codzienne rytuały, z których nie zawsze zdaje sobie sprawę.

Nawyki

Wszystkie te czynności to nawyki. Małe, niekiedy niepozornie przez nas wykonywane czynności, które towarzyszą nam na co dzień, a z których istnienia nierzadko nie zdajemy sobie sprawy.

Pozytywnie i negatywnie

Nawyki możemy mieć pozytywne i negatywne. Każdy zapewne znajdzie w swoim życiu przykład i jednych, i drugich. Najważniejsza jest jednak informacja, że nawyki można zmieniać oraz budować nowe.

Czas tworzenia nawyku

Zdania są podzielone i różne źródła podają różne informacje na temat tworzenia nawyku. Spotkałam się z opinią, że wykształcenie nowego nawyku trwa od 21 do 60 dni. Zapewne proces ten u każdego będzie wyglądał nieco odmiennie i czas poświęcony na budowanie nawyków także będzie różny. U mnie to raczej bliżej tych 60 dni, niż 21 i ta teoria jest mi bliższa.

Moje nawyki

Kilka dobrych mini zmian także postanowiłam zaprowadzić w swoim życiu i wykształcić nowe nawyki. Z góry powiem, praca nie zawsze jest prosta. Początki bywają trudne i nie ma co ukrywać, trzeba poświęcić na to trochę czasu. Samo nic nie przyjdzie.

Natomiast narzędzie do monitorowania nawyków może być jedno i zamierzam się nim dziś z Wami podzielić.

Skuteczne wdrażanie nawyku wymaga codziennej aktywności. Aktywność tą warto monitorować, żeby sprawdzać, czy aby na pewno jesteśmy konsekwentni i systematyczni oraz czy pamiętamy o wdrażaniu naszego nowego zwyczaju. Nie będzie to dla Ciebie najmniejszym problemem przez pierwszy tydzień lub dwa, gdzie na fali euforii, radośnie jak skowronek, będziesz wykonywać nowe zadania. Jednak każdy z nas z czasem traci zapał i energię i właśnie na ten moment należy się przygotować. Bardzo pomocnym narzędziem jest karta monitorująca nawyki, którą możesz pobrać poniżej.

Nawyki

Jak to działa?

Wydrukuj. Powieś w widocznym miejscu i codziennie zaznaczaj postępy.
Wykorzystaj swój ulubiony sposób – ptaszek, krzyżyk, a może kolor? Kredki, długopisy, flamastry. Wykorzystaj, to co masz.

W każdą czynność staraj się wnieść odrobinę radości, odrobinę małej przyjemności, od razu będzie łatwiej. Ja korzystam z kolorów. Nie zajmuje to może najmniej czasu, ale lubię wieczorem usiąść do karty, wyciągnąć kredki i podsumować dzień pod kątem budowania nawyków.

Co?

Dziś nie będzie żadnej sugestii czy podpowiedzi. Sama wiesz najlepiej, co chciałabyś zmienić, co Ci przeszkadza, w jakim obszarze chciałabyś zbudować nawyk. Odważ się na mały krok w dobrym kierunku. Masz już wszystko, czego potrzebujesz :).

 


Czy już wiesz jaki nowy nawyk wykształcisz u siebie?
A może budujesz już nawyki?
Proszę, podziel się swoimi doświadczeniami.

Spodobał Ci się wpis? Proszę, podaj dalej. Dziękuję!
FacebookPinterestEmail

Dodaj komentarz