Moje talenty według badania StrengthsFinder

Moje talenty według badania StrengthsFinder

Postanowiłam, że podzielę się z Wami moimi talentami wg badania StrengthsFinder. Temat nakreśliłam już nieco na stronie O MNIE. Wspomniałam, że postawiłam na rozwój w oparciu o mocne strony i przedstawiłam top 5 swoich cech. Dziś publikuję cały wynik badania i przedstawiam opis 12 najbardziej widocznych cech.

Na początek krótkie wprowadzenie:
– czym jest talent?
– co to jest mocna storna ?
– o czym mówią talenty?

Talent to wrodzony, naturalny i powtarzalny sposób myślenia, reagowania i czucia. Jest naturalnym potencjałem, naturalną predyspozycją.

Talenty można rozwijać. Dodając do talentu odpowiednią wiedzę i umiejętności możemy zbudować swoją MOCNĄ STRONĘ. Wymaga to pracy nad sobą, potrzebne jest świadome działanie. Przyznam, że podjęłam to wyzwanie i chcę budować swoje MOCNE STRONY w oparciu o moje naturalne predyspozycje. Proces ten kontynuuję już od jakiegoś czasu, a blogowanie ma mi pomóc. W dalszym ciągu jestem na początku tej drogi.

Ważne!
Talenty mówią o tym JAK działamy, JAK wykonujemy pewne rzeczy.
Nie mówią natomiast jakie rzeczy możemy robić lub kim możemy być. Osoby z różnym zestawem talentów mogą robić to samo, jednak sposób działania i efekt będzie różny.

Instytut Gallup wyróżnił łącznie 34 talenty, które zostały podzielone na cztery domeny:
WYKONYWANIE
WPŁYWANIE
BUDOWANIE RELACJI
MYŚLENIE STRATEGICZNE

Jeśli temat Cię zainteresował, to zapraszam do dwóch miejsc w świecie online, z których chętnie korzystam i czerpię wiedzę na temat talentów. Polecam zapoznać się z tym, co ma do powiedzenia w tym obszarze Dominik Juszczyk oraz Katarzyna Bieleniewicz. Przyznam, że bardzo wiele stamtąd wyniosłam dla siebie.

08.10.2018 r. Edycja
Uzupełniam o linki do testu: Pełna wersja testu – 34 talenty, Wersja TOP 5,
oraz Jak zrobić test po polsku

Tyle tytułem wstępu. Poniżej zamieszczam opis 12 najbardziej widocznych u mnie cech, a następnie wymieniam pozostałe talenty w kolejności zgodnej z wynikami badania.

ROZWAGA

Osoby, które wyróżnia cecha Rozwagi głęboko zastanawiają się przed podjęciem decyzji lub dokonaniem wyboru.Potrafią przewidzieć przeszkody.

NAPRAWIANIE

Osoby, które wyróżnia cecha Naprawiania, dobrze radzą sobie z problemami. Są skuteczne w znajdowaniu odpowiedzi na pytanie o to, co nie działa i jak to naprawić.

POWAŻANIE

Osoby, które wyróżnia cecha Poważania, chcą, aby inni ludzie traktowali je z wielkim szacunkiem. Są niezależne i chcą być rozpoznawane.

OSIĄGANIE

Osoby, które wyróżnia cecha Osiągania, mają w sobie duży zapas sił życiowych i ciężko pracują. Czerpią olbrzymią satysfakcję z bycia osobą zajętą i efektywną.

PRYNCYPIALNOŚĆ

Osoby, które wyróżnia cecha Pryncypialności, mają pewne fundamentalne zasady, które są dla nich niezmienne. Z tych właśnie zasad wypływa określony cel ich życia.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Osoby, które wyróżnia cecha Odpowiedzialności, czują się psychicznie odpowiedzialne za to, co zadeklarowały się zrobić. Są wewnętrznie zobowiązane takimi wartościami, jak uczciwość i lojalność.

ODKRYWCZOŚĆ

Osoby, które wyróżnia cecha Odkrywczości, są zafascynowane pomysłami i ideami. Potrafią odnaleźć związki pomiędzy zjawiskami, które z pozoru są całkowicie różne.

ANALITYK

Osoby, które wyróżnia cecha Analityka, poszukują powodów i przyczyn. Mają zdolność brania pod uwagę wszystkich czynników, które mogły mieć wpływ na daną sytuację.

DYSCYPLINA

Osoby, które wyróżnia cecha Dyscypliny, lubią rutynę i struktury. Ich świat najlepiej oddaje porządek, jaki wokół siebie wytwarzają.

BEZSTRONNOŚĆ

Osoby, które wyróżnia cecha Bezstronności, są wyczulone na potrzebę traktowania wszystkich jednakowo. Starają się traktować każdą osobę obiektywnie, ustalając jasne zasady i trzymając się ich.

UKIERUNKOWANIE

Osoby, które wyróżnia cecha Ukierunkowania, potrafią wyznaczyć sobie kierunek, podążać nim i dokonywać korekt niezbędnych do tego, aby trzymać się obranego kursu.

ELASTYCZNOŚĆ

Osoby, które wyróżnia cecha Elastyczności, wolą „płynąć z prądem”. Mają tendencje do bycia „ludźmi dnia dzisiejszego”, którzy biorą rzeczy takimi, jakie są i przyszłość odkrywają dzień po dniu.

Pozostałe talenty:

Strateg, Uczenie się, Bliskość, Intelekt, Rozwijanie innych, Dowodzenie, Empatia, Rywalizacja, Wiara w siebie, Organizator, Zgodność, Zbieranie, Optymista, Indywidualizacja, Integrator, Maksymalista, Wizjoner, Współzależność, Kontekst, Czar, Aktywator, Komunikacja.

 

Codziennie obserwuję działanie moich talentów, a na koniec dnia spisuję najistotniejsze przejawy. W ten sposób poznaję mój sposób działania, bo chcę talenty świadomie wykorzystywać. Postanowiłam, że w ostatni czwartek miesiąca w ramach podsumowania będę publikowała raport na temat. Myślę, że będzie to bardzo ciekawy projekt.

Czy temat talentów jest Wam bliski?
Może słyszycie o tym po raz pierwszy?
Chętnie poznam Wasze  opinie na ten temat?

A może znasz mnie osobiście i widzisz działanie moich talentów w praktyce?
Będzie mi niezwykle miło jeśli podzielisz się swoimi spostrzeżeniami!

Spodobał Ci się wpis? Proszę, podaj dalej. Dziękuję!
FacebookPinterestEmail

Ten post ma jeden komentarz

  1. ANNA STUDNICKA

    Pojawiły się pierwsze pytania odnośnie samego testu, co nie ukrywam bardzo mnie cieszy 🙂 Wpis edytowałam i dodałam odnośniki do strony testu StrengthsFinder (w pełnej wersji i TOP %\5). Uzupełniłam także o poradnik krok po korku Dominika Juszczyka Jak zrobić test po polsku.
    https://www.gallupstrengthscenter.com/
    https://www.gallupstrengthscenter.com/product/pl-pl/10108/top-5-cliftonstrengths-access?category=assessments
    https://dominikjuszczyk.pl/2016/03/jak-zrobic-test-strengthsfinder-po-polsku/

Dodaj komentarz