MOJE WŁASNE PUZZLE

MOJE WŁASNE PUZZLE

Witam!

W pierwszym wpisie chcę przedstawić motywy mojego działania oraz powody, dla których postanowiłam zająć się tym, a nie innym obszarem, a także dla kogo podejmuję to działanie oraz wstępnie tematykę, a tym samym odpowiedzieć na trzy zasadnicze pytania: Dlaczego? Dla kogo? O czym?
Podejście, które prezentuję, nie jest może najbardziej oczywiste na świecie i może się wydać samolubne, ale to tylko i wyłącznie na pierwszy rzut oka.

Zaczynajmy!

Dlaczego?

Od dłuższego czasu zastanawiałam się, czym wypełnić wolny czas. Nie miałam go zbyt wiele (jak każdy), ale miałam i bardzo chciałam go sensownie wykorzystać. Kilka miesięcy temu, zainspirowana 25 odcinkiem podcastu Michała Szafrańskiego StrengthsFinder 2.0, czyli jak poznać swoje mocne strony  postanowiłam postawić na rozwój w oparciu o mocne strony. Zrobiłam test Gallupa, poznałam swoje top pięć cech, które są najbardziej widoczne w moim życiu i które określają mój sposób działania. W pewnym obszarze był to dla mnie szok i nie koniecznie chciałam się z tym zgodzić. Odłożyłam temat na bok na kilka miesięcy. Jednakże myśli ciągle krążyły wokół tego tematu i nie dawało mi to spokoju. Więc jakiś czas temu postanowiłam, że muszę zagłębić się w znajomość poszczególnych talentów, żeby lepiej je rozumieć i móc wykorzystywać. Czytałam, czytałam, zgromadziłam sporo notatek i na pewno wiem już dużo więcej. W dalszym ciągu jednak zbyt mało. Talenty najlepiej poznać w działaniu, przyglądając się swoim zachowaniom, a następnie je analizując. I tak dotarłam do tego momentu. Stwierdziłam, że blog będzie idealnym narzędziem do mojego rozwoju, zarówno pod kątem szlifowania moich talentów (którym obecnie daleko do diamentów), jak i nabywania nowych umiejętności, zarówno tych twardych, jak i miękkich. Będę budować zupełnie nowe kompetencje. Zobaczymy, co z tego wyniknie. Intuicja podpowiada mi, że całkiem sporo dobrego.

 

Dla kogo?

Już w odpowiedzi na pytanie Dlaczego? bardzo wyraźnie widać dla kogo? Prawda? I tak nie da się nikogo oszukać… Przede wszystkim dla mnie, w pierwszej kolejności robię to dla siebie. Chcę szlifować i rozwijać swoje umiejętności. Chcę być jak najlepsza w tym, co robię, ale nie dożę do perfekcji. Chcę dobrze, bardzo dobrze wykonywać moją pracę.
Przyznam jednak, że sama „ja” nie byłabym wystarczającą motywacją do realizowania tego projektu. Dlatego w przestrzeni online chciałabym się dzielić czymś, co jest mi bliskie i co może być pomocne dla innych, zwłaszcza innych kobiet. I tu do akcji wchodzi …

O czym?

Porządek. Tak, tematyką przewodnią bloga będzie właśnie porządkowanie i nie mam tu na myśli porządkowania w sensie sprzątania, bo uważam, że porządkowanie ma zupełnie inny wymiar niż sprzątanie i jest zagadnieniem dużo istotniejszym. Na pewno powinno być, przynajmniej w moim odczuciu. Rozważań na temat porządku nie ograniczymy jedynie do domowej przestrzeni, zajmiemy się różnymi obszarami. Domowym ładem zajmiemy się na rozgrzewkę. Szerzej o tym czym jest, a czym nie jest porządkowanie w stylu nie gubię, przedstawię w kolejnym wpisie. Już teraz gorąco zapraszam!

Pomyślisz, dlaczego akurat porządek? Śmiem twierdzić, że porządek jest idealnym narzędziem do rozwoju osobistego. Jest dostępny dla każdego od razu, praktycznie nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków, wystarczy chcieć. Wiadomo, jak każde narzędzie u jednych sprawdzi się lepiej u drugich nie. Zawsze trzeba sprawdzać i dostosowywać do własnych preferencji i upodobań. U mnie sprawdza się doskonale, bo te działania sprawiają mi dużo radości, są mi bliskie i bardzo lubię je wykonywać. Zachęcam do sprawdzania razem ze mną, czy porządkowanie będzie kluczem do … Niech każdy indywidualnie określi, w czym może pomóc mu porządkowanie. Moim zdaniem waży jest zarówno porządek w życiu, jak i przestrzeni.

Na dobry początek zaczniemy budować solidne podstawy procesu porządkowania, a mianowicie stworzymy bazę wiedzy na temat porządkowania poszczególnych kategorii rzeczy. Uporządkujemy wiedzę na ten temat.

Tematyce porządkowania towarzyszyć będą wpisy rozwojowe, co jest naturalnym następstwem traktowania bloga jako narzędzia do rozwoju osobistego. Przyznam, że ostatnio bliska jest mi kwestia produktywności i ten wątek na pewno będę rozwijać i prezentować.

Na łamach bloga pojawią się także wpisy z cyklu inspirująco. Tu będę się dzielić, liczę, że inspirującymi działaniami, z innych obszarów mojego życia, które są działaniami w stylu nie gubię. Co mam na myśli? Już tłumaczę. Od jakiegoś czasu nie gubię pieniędzy dzięki prowadzonemu budżetowi domowemu. Więc myślę, że pojawią się wpisy z obszaru finansów osobistych. Systematyczna aktywność fizyczna zaprocentowała ukończonym, pierwszym biegiem na 10 km z wynikiem, z którego jestem bardzo zadowolona. Także i tu chętnie przybliżę, jak to robię. Ponadto czas nie przenika mi bezmyślnie przez palce, więc nie gubię także czasu. Nie będą to wpisy poradnikowe, gdyż wiedzę z tych obszarów zaadoptowałam na własne potrzeby i muszę przyznać, że dobrze mi to wychodzi. Twierdzę, że sprawdzonymi metodami należy się dzielić, by inspirować innych do działania.

Lubię, jak poszczególne puzzle, pojedyncze elementy, które na pierwszy rzut oka zupełnie nie wiadomo jako połączyć, zaczynają przypominać układankę, pewną spójną i harmonijną całość. W tym przypadku właśnie mam takie poczucie, że poszczególne elementy tworzą większą całość, większą wartość. I bardzo zaczyna mi się to podobać.

 

Czy udało mi się choć trochę Cię zaintrygować ? Wierzę, że tak.
Zapraszam do lektury kolejnych wpisów
i przeżywania porządkowej przygody razem ze mną.
Będzie mi niezwykle miło!

Spodobał Ci się wpis? Proszę, podaj dalej. Dziękuję!
FacebookPinterestEmail

Ten post ma 4 komentarzy

 1. Ania Hej

  A ja czekam z niecierpliwością na wpis o budżecie domowym, czyli jak ‚trzymać się w ryzach’ ;))

  1. ANNA STUDNICKA

   Pojawi się na pewno! Tym bardziej teraz, gdy jest zapotrzebowanie 😉 Pozdrawiam

 2. Snd

  Już po pierwszym wpisie wiem, że będę tu często zaglądać. Nie ukrywam, że każdy z obszarów bardzo mnie interesuje, ponieważ muszę popracować nad wieloma rzeczami ?

  1. ANNA STUDNICKA

   Bardzo mi miło i zapraszam serdecznie. Obiecuję, że nie dam się nudzić 😉

Dodaj komentarz