Jak utrzymać porządek na komputerze?

Jak utrzymać porządek na komputerze?

W dzisiejszych czasach komputer to nasze podstawowe narzędzie pracy. Jednak nie tylko, bo wielokrotnie to także nasz sposób spędzania wolnego czasu. Nie mam tu na myśli jedynie przebywania w mediach społecznościowych, komputer to także idealne narzędzie do pracy kreatywnej. Pisania, tworzenia stron internetowych czy grafik. Świat ten coraz bardziej mnie pochłania. Nigdy nie sądziłam, że tak będzie. Warto także i tu zaprowadzić porządek. Na pewno korzystanie będzie o wiele przyjemniejsze i łatwiejsze.

Jak zapewne wiesz (mam nadzieję, że wiesz, bo pisałam o tym tutaj) zamierzałam zmienić komputer. Postanowiłam, że nie zakupię nowego sprzętu, dopóki ten obecnie używany nie będzie uporządkowany. Taka moja dodatkowa motywacja do pracy 😉 Sprzyjające okoliczności sprawiły, że komputer w moje ręce trafił znacznie szybciej, niż się tego spodziewałam. Nie wszystko pod kątem uporządkowania poprzedniego narzędzia pracy było zrobione. 

Jednak, w momencie, kiedy na horyzoncie pojawił się już nowy sprzęt, nastąpiła pełna mobilizacja i zadanie zrealizowałam w 99%.
Nowy laptop towarzyszy mi już na co dzień. Jak się okazało, zmiana systemu operacyjnego wcale nie była taka straszna. Przyznam, że szukanie rozwiązań, jak należy daną rzecz wykonać jest dla mnie bardzo interesujące i przyjemne. Odkrywanie tego krok po kroku bardzo mi się podoba.

trudnści

W trakcie porządków na komputerze trafiłam także na pewnego rodzaju trudności. Wiedziałam, że będzie to praca dosyć żmudna i wymagająca sporej cierpliwości. Największym wyzwaniem okazało się dla mnie porządkowanie zdjęć. Pewnie dlatego, że była to najliczniejsza grupa wśród moich plików. Przyznam, że zbiór ten wcale pokaźny nie był. Sądzę, że można dysponować dużo większym zasobem, ale praca nad nimi okazała się dość wymagająca. Niestety w trakcie przenoszenia zdjęć na komputer zabrakło najzwyczajniej w świecie systematyczności w odpowiednim ich skatalogowaniu i był jeden wielki miszmasz. Dwukrotnie lub nawet trzykrotnie trafiłam na pliki o nazwie „z telefonu”, a w nich było dosłownie wszystko. Posegregowanie tego bałaganu zajęło mi sporo czasu i przyznam, że mam nauczkę na przyszłość. Obiecałam, że będę w tym względzie dużo bardziej systematyczna i każde przenoszenie zdjęć połączę z porządkowaniem, czyli umieszczeniem zdjęć w odpowiednich folderach.

Przyznam, że tu jeszcze powinnam włożyć trochę wysiłku, bo owszem zdjęcia zostały odpowiednio pogrupowane, jednak nie wszystkie nadają się do przechowywania. Część jest na tyle kiepskiej jakości albo ma dziki i dziwny kadr, że należy je wyrzucić. Przegląd jednak zostawiłam sobie na później. Pewnie zmobilizuję się podczas przenoszenia na dysk zewnętrzny, czyli docelowe miejsce dla moich fotek.

najistotniejsze

Cały proces porządkowania połączony był z tworzeniem notatek, tak aby wypracować pewne zasady pracy z komputerem, które znacznie ten proces ułatwią. W pierwszej kolejności chciałabym się z Wami podzielić najistotniejszym spostrzeżeniem, które wyniosłam z całego procesu. Otóż najważniejszą rolę odgrywają przemyślane nazwy folderów. Nazwy te mają być przede wszystkim intuicyjne dla użytkownika. I oczywiście Ameryki nie odkrywam, doskonale to wiem. Jednak zdarzyło się to mi, przypuszczam, że zdarzyło się i Tobie nazwać folder nazwą od czapy, która w zupełności nie pokrywała się z zawartością. Więc powtórzenie tego, zwrócenie na ten aspekt uwagi kolejny raz nie powinno być tak uciążliwe. Może w końcu zapamiętamy 😉 … Najistotniejsze, aby pilnować się na co dzień i takiego błędu nie popełniać.

nawyki pracy z komputerem

Porządkowanie porządkowaniem, mobilizacja i zrobione. Może nie było to super przyjemne, ale w zasadzie poszło w miarę sprawnie. Teraz trzeba się zastanowić, co zrobić, aby ten stan utrzymać. Nie chciałabym, aby taki system porządkowania komputera powtarzał się, co jakiś czas. Są inne przyjemniejsze zadania, na które wolę przeznaczyć swój czas wolny. Co zatem możemy w tym przypadku zrobić? Kto przyjdzie nam z pomocą? Nawyki!

Poniżej zamieszczam listę nawyków, które zamierzam wprowadzić w życie. Chociaż tak naprawdę większość z nich już stosuję, a to, co musiałam uporządkować na poprzednim komputerze, było tak naprawdę zaległością sprzed ich wdrożenia. Ale są też nowości.

Czysty pulpit

To wbrew pozorom nie jest zadanie proste. Cały czas się tego uczę i przyznam, że jestem już konsekwentna. Pokusa, żeby zapisać coś na pulpicie jest ogromna, bo wydaje się nam, że to będzie oszczędność czasu. W perspektywie krótkoterminowej może i tak. Jednak później dużo więcej czasu stracimy na poszukiwania niż zapisanie pliku w miejscu docelowym. To, co obecnie wykorzystuję i co bardzo się u mnie sprawdza, to skróty na pulpicie. Tworzę je dla plików, z których korzystam bardzo często. Nie chcę za każdym razem korzystać ze ścieżki, bo wydaje mi się, że to trwa bardzo długo. Tak powstają nowe wpisy. Piszę przede wszystkim codziennie rano w pociągu. Więc każda minuta jest na wagę złota.

Zapisywanie pobieranych plików w miejsce docelowe

Realizacja tego nawyku w zasadzie sprowadza się do właściwego ustawienia przeglądarki. Można powiedzieć, że wówczas sama za nas tego pilnuje. Pamiętać, tylko trzeba, że pulpit to też nie jest dobre miejsce. Niech każdy plik trafi na swoje docelowe miejsce, do swojego domku.

Tworzenie intuicyjnych nazw folderów

Szczegółowo opisałam to już nieco wyżej, więc nie będę się powtarzać. Dodam także, gdyż sądzę, że jest to nierozerwalnie związane, że dołożę wszelkich starań, aby nie utworzyć folderu o nazwie „różne”, „do uporządkowania” itp. Takie śmietniki nie mają racji bytu i od razu wprowadzają zamieszanie, a znalezienie tego właściwego pliku w tym gąszczu niekiedy graniczy z cudem. Oczywiście piszę z doświadczenia. Sądzę, że mam to już za sobą, ale na wszelki wypadek zapisałam, aby o tym nie zapomnieć.

Tworzenie kopii bezpieczeństwa

Przyznam, że dotychczas kopii nie robiłam lub bardzo, bardzo rzadko. Na swoje usprawiedliwienie dodam, że dotychczasowa zawartość mojego komputera chyba jeszcze nigdy nie była dla mnie tak istotna. Obecnie zgromadzona baza wiedzy jest dla mnie niezwykle cenna, więc i podejście się zmieniło.

Jedno miejsce dla danej kategorii


W trakcie porządkowania przyjęłam nowe nazewnictwo podstawowych folderów. Niestety przy pracach porządkowych zdarzyło się, że kilka folderów miało zduplikowane nazwy, a ich zawartość niekiedy się pokrywała. Chciałabym, aby obecnie towarzyszyła mi większa uważność przy zapisywaniu plików, żeby podobne przypadki nie miały miejsca.

Czy masz swoje nawyki pracy z komputerem?
Co dopiszesz to tej listy?
Daj znać!

Spodobał Ci się wpis? Proszę, podaj dalej. Dziękuję!
FacebookPinterestEmail

Dodaj komentarz